Turizm Müzesi

Otobüs Biletleri

Tren Biletleri

Uçak Biletleri

Siyah Beyaz Anılar

Müze Giriş Biletleri

Abonman Bilet ve Kartları

Manyetik Kapı Kartları

Tarifeler

Ankesörlü Telefon Kartları

Kartpostallar

Posta Pulları

İlk Gün (FDC) Zarfları

Afiş ve Broşürler

Jetonlar

Fatura ve Adisyon Fişleri

Eski Yayınlar

Tarihi Eserler

Harita ve Krokiler

Turist Rehberliği

Pasaport ve Vizeler

Turizm Personel Kimlikleri

Fuar ve Festivaller

Piyango Biletleri

Dünya Paraları

Otel Promosyon Ürünleri

Otel Kartpostalları

Otel Kalemleri

Rozetler

Efemeralar

Hediyelik Eşyalar

Fatih M. Aygüneş Turizm Müzesi

          2020 yılının 18 Mayıs günü Müzeler Haftası’nda Sanat Tarihçi-Arkeolog Profesyonel Turist Rehberi Fatih M. Aygüneş tarafından kurulan Türkiye’nin ilk turizm müzesi, sahip olduğu binlerce belge ve efemera ile Türkiye ve Dünya turizm tarihine ışık tutuyor. Adına ister müze ister galeri denilsin günümüzde kitlelerin bu tarz kurumlar ile buluştuğu en doğru yer hiç şüphesiz elektronik ortamlar. 

          

          20 yılı aşkın bir süredir turizm konulu tarihi belgeler ve efemera ürünler biriktiren Fatih M. AYGÜNEŞ, bugün turizm müzesinde değerli koleksiyon ve arşivini sanal ortamda turizm severlerle buluşturuyor. 1900’lü yılların başından günümüze kadar gelen Türkiye ve Dünya ulaşım tarihini yansıtan yüzlerce karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu ile ilgili bilet, jeton, abonman kartı, harita, broşür ve promosyon ürünlerinden oluşan zengin bir koleksiyon Fatih M. Aygüneş Turizm Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

 

 

Turizm Konulu Efemeralar

          Türkiye’nin ilk turizm müzesi olarak 18.05.2020’de hizmete giren Fatih M. Aygüneş Turizm Müzesi’nde en ilgi çeken eserlerin bir bölümünü de turizm konulu efemeralar oluşturuyor. Bu efemeraların başında turizm konulu posta pulları, ilk gün ( FDC ) zarfları, piyango biletleri, ankesörlü telefon kartları, afişler, takvimler, fotoğraflar, kartpostallar, faturalar, adisyon fişleri, kartvizitler, tercüman rehber rozet ve kimlikleri, otel broşürleri, manyetik kapı kartları ve kataloglar geliyor.

 

 

Fatih M. Aygüneş Turizm Kitaplığı

          Fatih M. Aygüneş Turizm Müzesi aynı zamanda Türkçe ve yabancı dillerde tarih, edebiyat, filoloji, iktisat, turizm işletmeciliği, coğrafya, turist rehberliği, arkeoloji, mimari, sanat tarihi, gastronomi, kent monografileri ve mitoloji konulu zengin bir araştırma kitaplığına sahip.

         

          Türkiye ve Dünya turizm tarihine ilgi duyan araştırmacılar, akademisyenler, koleksiyonerler ve öğrenciler için Fatih M. Aygüneş Turizm Müzesi önemli bir bilgi merkezi. Bu sanal müzede sergilenen eserler ile ilgili daha detaylı araştırma yapmak isteyen ziyaretçilerin turizmmuzesi@fatihaygunes.com adresine talepleri ile ilgili bir e-posta atması yeterli.